JMK042BJ104KC-W
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
JMK042BJ104KC-W
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V