QSCP251Q0R8B1GV001T
Manufacturer:
Johanson Technology
Part Number:
QSCP251Q0R8B1GV001T
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.8PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Johanson Technology
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
0.8 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.035" (0.89mm)
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
250V