C1608X7S2A104M080AB
Part Number:
C1608X7S2A104M080AB
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7S 0603
Capacitance :
0.1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7S
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100V