C1608X6S1C225K080AC
Part Number:
C1608X6S1C225K080AC
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X6S 0603
Capacitance :
2.2 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V