CGA2B3X7R1E154K050BB
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
CGA2B3X7R1E154K050BB
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.15 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V