C1005X7R1H104M050BE
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
C1005X7R1H104M050BE
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V