C2012X7R2E222K085AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
C2012X7R2E222K085AA
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805
In Stock:
291
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2200 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250V