CNC6P1X7R2A475K250AE
- Manufacturer:
- TDK Corporation
- Part Number:
- CNC6P1X7R2A475K250AE
- Category:
- Ceramic Capacitors
- Description:
- CAP 1210 X7R 100V 4.7UF 10% 2.50
- Manufacturer :
- TDK Corporation
- Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Boardflex Sensitive
- Capacitance :
- 4.7 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Soft Termination
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1210 (3225 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.110" (2.80mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 100V