C3216X5R0J686M160AB
- Manufacturer:
- TDK Corporation
- Part Number:
- C3216X5R0J686M160AB
- Category:
- Ceramic Capacitors
- Description:
- CAP CER 68UF 6.3V X5R 1206
- Manufacturer :
- TDK Corporation
- Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 68 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Low ESL
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Temperature Coefficient :
- X5R
- Thickness (Max) :
- 0.075" (1.90mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 6.3V