EEC-F5R5H684N
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EEC-F5R5H684N
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 680MF -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Capacitance :
680 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.374" (9.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.846" Dia (21.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5.5 V