EDS105Z3R6C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
EDS105Z3R6C
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
1.0F, 3.6V
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Capacitance :
1 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.846" Dia (21.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
3.6 V