TPLC-3R8/270MR18X40
- Manufacturer:
- Tecate Group
- Part Number:
- TPLC-3R8/270MR18X40
- Category:
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Description:
- CAP LITH HYBRID 270F 3.8V T/H
- Manufacturer :
- Tecate Group
- Category :
- Capacitance :
- 270 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 55mOhm @ 1kHz
- Height - Seated (Max) :
- 1.654" (42.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.295" (7.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 70°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -15°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.709" Dia (18.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 3.8 V