EFX1S53K154C032LH
Part Number:
EFX1S53K154C032LH
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 530VAC RAD
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
530V
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)