QXK2J223KTP7ZHFL
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXK2J223KTP7ZHFL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.622" (15.80mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.610" L x 0.248" W (15.50mm x 6.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V