QXK2J104KTP7FM
- Manufacturer:
- Nichicon
- Part Number:
- QXK2J104KTP7FM
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
- Manufacturer :
- Nichicon
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.1 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.736" (18.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.728" L x 0.252" W (18.50mm x 6.40mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 250V
- Voltage Rating - DC :
- 630V