EFX1S76K223C012LH
Part Number:
EFX1S76K223C012LH
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 760VAC RAD
Capacitance :
0.022 µF
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
760V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)