EFX1S48K154D022LH
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
EFX1S48K154D022LH
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 480VAC RAD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.740" (18.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)