EFX1S76K473B162LH
Part Number:
EFX1S76K473B162LH
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 760VAC RAD
Capacitance :
0.047 µF
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
760V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)