EFX2S35M275D092LH
Part Number:
EFX2S35M275D092LH
Description:
CAP FILM 2.7UF 20% 350VAC RAD
Capacitance :
2.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.134" (28.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
700V