EFX1S53K564D062LH
Part Number:
EFX1S53K564D062LH
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 530VAC RAD
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.996" (25.30mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
530V
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)