MKP386M530125YT8
- Manufacturer:
- Vishay BC Components
- Part Number:
- MKP386M530125YT8
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 3UF 5% 1.25KVDC SCREW
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Snubber
- Capacitance :
- 3 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 4 mOhms
- Features :
- Low ESR
- Height - Seated (Max) :
- 1.772" (45.00mm)
- Lead Spacing :
- 1.024" (26.00mm)
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Rectangular Box
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 2.283" L x 0.984" W (58.00mm x 25.00mm)
- Termination :
- Screw Terminals
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 550V
- Voltage Rating - DC :
- 1250V (1.25kV)