MKP385617016JPP4T0
- Manufacturer:
- Vishay BC Components
- Part Number:
- MKP385617016JPP4T0
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 17UF 5% 160VDC RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 17 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.398" (35.50mm)
- Lead Spacing :
- 1.476" (37.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 110°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 110V
- Voltage Rating - DC :
- 160V