MKP385536125JYP5T0
- Part Number:
- MKP385536125JYP5T0
- Description:
- CAP FILM 3.6UF 5% 1.25KVDC RAD
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 3.6 µF
- Height - Seated (Max) :
- 1.772" (45.00mm)
- Lead Spacing :
- 2.067" (52.50mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 110°C
- Size / Dimension :
- 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 450V
- Voltage Rating - DC :
- 1250V (1.25kV)