MKP1839433634HQR
Part Number:
MKP1839433634HQR
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC AXIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.33 µF
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.433" Dia x 1.043" L (11.00mm x 26.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V