MKP385636025JYP5T0
Part Number:
MKP385636025JYP5T0
Description:
CAP FILM 36UF 5% 250VDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
36 µF
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V