SCD684K122A3Z25-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
SCD684K122A3Z25-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.68UF 1.2KVDC SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.402" (35.60mm)
Lead Spacing :
1.000" (25.40mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.776" L x 1.272" W (45.10mm x 32.30mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
580V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)