MKP1839415124HQR
- Manufacturer:
- Vishay BC Components
- Part Number:
- MKP1839415124HQR
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 0.15UF 5% 1.25KVDC AXL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 0.15 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 110°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia x 1.240" L (10.00mm x 31.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 425V
- Voltage Rating - DC :
- 1250V (1.25kV)