EEC2D106HTNAZO11
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
EEC2D106HTNAZO11
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Termination :
Wire Leads
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage Rating - AC :
200V