EEC2E106HWNM07
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
EEC2E106HWNM07
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing :
1.346" (34.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage Rating - AC :
250V