SFP30T12L238K-F
- Manufacturer:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part Number:
- SFP30T12L238K-F
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP 300VAC 1 3/4" ROUND QC TERM
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 12 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- High Temperature
- Height - Seated (Max) :
- 2.500" (63.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.810" (20.57mm)
- Mounting Type :
- Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.870" Dia (47.50mm)
- Termination :
- Quick Connect, Disconnect
- Tolerance :
- ±3%
- Voltage Rating - AC :
- 300V