MKP383151063JC02G0
- Manufacturer:
- Vishay BC Components
- Part Number:
- MKP383151063JC02G0
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 510PF 5% 630VDC RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 510 pF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.335" (8.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.295" (7.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 220V
- Voltage Rating - DC :
- 630V