BFC2370FE103
Part Number:
BFC2370FE103
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
10000 pF
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
400V