C4AQQBW5270P3NJ
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AQQBW5270P3NJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 27UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
27 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.4 mOhms
Features :
Long Life, Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.980" (50.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)