KP1830215631
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
KP1830215631
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1500PF 1% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1500 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V