BFC237021474
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC237021474
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V