BFC233921474
Part Number:
BFC233921474
Description:
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD
In Stock:
26
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V