MKP386M522125JT1
Part Number:
MKP386M522125JT1
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 1.25KVDC SCREW
Applications :
Snubber
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5 mOhms
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)