BFC233911105
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC233911105
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
In Stock:
15
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
630V