BFC238350683
Part Number:
BFC238350683
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.068 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)