BFC238350273
Part Number:
BFC238350273
Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.027 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)