BFC238350332
Part Number:
BFC238350332
Description:
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
3300 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)