BFC237011124
Part Number:
BFC237011124
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 63VDC RADIAL
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V