F339X143348MKP2T0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F339X143348MKP2T0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 20% 1KVDC RADIAL
In Stock:
5
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)