BFC237035473
Part Number:
BFC237035473
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
In Stock:
900
Capacitance :
0.047 µF
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V