715P2725800LA3
- Manufacturer:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part Number:
- 715P2725800LA3
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 2700PF 5% 1.8KVDC RAD
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- Capacitance :
- 2700 pF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.669" (17.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.886" (22.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.362" Dia x 1.122" L (9.20mm x 28.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 800V
- Voltage Rating - DC :
- 1800V (1.8kV)