B32529C0684J000
- Manufacturer:
- EPCOS (TDK)
- Part Number:
- B32529C0684J000
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL
- Manufacturer :
- EPCOS (TDK)
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Automotive; EMI, RFI Suppression
- Capacitance :
- 0.68 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.374" (9.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 40V
- Voltage Rating - DC :
- 63V