SMR5474J50J04L16.5CBULK
- Manufacturer:
- KEMET
- Part Number:
- SMR5474J50J04L16.5CBULK
- Category:
- Film Capacitors
- Description:
- CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL
- Manufacturer :
- KEMET
- Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.47 µF
- Dielectric Material :
- Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- High Temperature
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 30V
- Voltage Rating - DC :
- 50V