MCM01-001D120J-F
- Manufacturer:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part Number:
- MCM01-001D120J-F
- Category:
- Mica and PTFE Capacitors
- Description:
- CAP PTFE 12PF 5% 500V SMD
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 12 pF
- Dielectric Material :
- Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- Features :
- RF, High Frequency
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 200°C
- Package / Case :
- Nonstandard SMD
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Size / Dimension :
- 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 500 V