CD5CC120DO3F
- Manufacturer:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part Number:
- CD5CC120DO3F
- Category:
- Mica and PTFE Capacitors
- Description:
- CAP MICA 12PF 0.5PF 300V RADIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 12 pF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 0.189" (4.80mm)
- Lead Spacing :
- 0.118" (3.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
- Tolerance :
- ±0.5pF
- Voltage - Rated :
- 300 V