T550B107K040AH4250
- Manufacturer:
- KEMET
- Part Number:
- T550B107K040AH4250
- Category:
- Tantalum - Polymer Capacitors
- Description:
- CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL
- Manufacturer :
- KEMET
- Category :
- Capacitance :
- 100 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 150mOhm @ 100kHz
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Manufacturer Size Code :
- B
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Type :
- Hermetically Sealed
- Voltage - Rated :
- 40 V